سلام. اینجا با مشارکت من و تو، یکی از قویترین مراکز پرسش و پاسخ نابینایان میشه. حالا اگه ندیدی!

صفحه اصلی پرسش و پاسخ

عضویت در سایت

ورود به سایت

طرح پرسش

امکان اسکن کتاب و تبدیل آن به نوشته توسط OCR گوگل وجود دارد؟

0 امتیاز
188 بازدید
سوال شده اسفند 7, 1395 در رایانه توسط محمد (490 امتیاز)
سلام و درود.سوالم این است که آیا میشود کتابها را اسکن کرد و آنها را توسط گوگل به نوشته تبدیل کرد؟ درواقع کیفیت این کار چگونه است؟ نوشته خروجی قابل استفاده است یا به ویرایش زیادی نیاز دارد؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده اسفند 8, 1395 توسط mazizzadeh (510 امتیاز)
با سلام. کاربر گرامی این امر به آسانی با برنامه ای که آقای مهرداد صفای عزیز طراحی کردند که توسط آقای هژبری تحت عنوان Google OCR For Persian Blinds در محله منتشر شده امکانپذیر هست.
نشانی مطلب مربوطه:
http://gooshkon.ir/1395/08/google-ocr-1-0/
در مورد صحیح بودن کارآیی آن باید عرض کنم که تا جایی که من کتب مختلف را با این برنامه تبدیل کردم نیاز خیلی خیلی کمی به ویرایش داشتم. البته شما با مطالعه فایل نهایی کتاب تبدیل شده توسط گوگل به راحتی مفهوم و حتی جزئیات کتاب را در خواهید یافت. مثلاً مواردی که بنده نیازمند به ویرایش بودم رو دو نمونه میگم.
مثلاً در یه کتاب رمان بجای کلمه سلام سالم درج شده بود یا بجای علاقه عالقه درج شده بود.
در مجموع خیلی خیلی خوب هست.
در پایان این نکته رو هم عرض کنم که این برنامه ی کمکی تنها و تنها واسطه بین ما و گوگل هست یعنی فایل اصلی یا pdf رو از شمای کاربر میگیره, اون رو با تقسیمبندی منظمی برای تبدیل به فایل متنی به گوگل میده و در نهایت مجدد همین برنامه فایل نهایی رو در فرمتهایی نظیر txt یا docx تحویل شما میده. بنابر این غلطهای املایی موجود در فایل مربوط به گوگل هست نه برنامه ای که آقا مهرداد گل نوشتند.
در کل خیلی خیلی بهتر از اینه که شما بخاطر pdf بودن یه کتاب فارسی از مطالعه ی اون منصرف بشید.
موفق باشید.
دارای دیدگاه اسفند 8, 1395 توسط محمد (490 امتیاز)
درود خدمت شما دوست عزیزم.بسیار سپاسگزارم از بابت وقتی که در اختیار بنده قرار دادید و پاسخ جامعی دادید.باید خدمتتان عارض شوم که منظور اصلی بنده کتابهای فیزیکی بودند همین کتابهای درسی که کاغذی هستند بود.چون بنده دانشجو هستم و به نظرم اگر کتابها تبدیل به فایل وورد شوند بسیار مثمر ثمر تر است تا اینکه آنها صوتی شوند و معمولا پروسه زمانی زیادی برای صوتی کردن آن طول میکشد و اینکه هزینه بر و گاها کیفیت بدی دارد.از همین جهت میخواستم خودم اقدام به تبدیل آن به وررد باشم.به این شکل که صفحات کتاب را با اسکنر اسکن و تبدیل به عکس کنم و سپس با گوگل آنها را به متن تبدیل کنم.
دارای دیدگاه اسفند 8, 1395 توسط محمد (490 امتیاز)
و مشکلی که بنده دارم در رابطه با این نرم افزار است که دوستان زحمت نوشتن آن را کشیده اند.این برنامه بر روی سیستم من نصب نمیشود و هنگام اجرا با خطا مواجه میشود.علت آن چیست؟
دارای دیدگاه اسفند 8, 1395 توسط محمد (490 امتیاز)
با سپاس از شما دوست عزیزم که پاسخ دادید و دوستان عزیز دیگرم که این برنامه را طراحی کردند.مشکل را حل کردم,علت نصب نشدن ویروس یاب کسپراسکای بود که با بستنش مشکل حل شد.
...